Новини

Конституційний Суд України визнав карантин незаконним, чи це так?

Рішенням Конституційного Суду України №10-р/2020 окремі положення постанови Кабінету Міністрів України „Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів“ від 20 травня 2020 року № 392 не визнано такими, що не відповідають Конституції. В цій частині провадження було закрито Конституційним Судом України (далі – КСУ).

Таким чином, Постанова КМУ №641 від 22.07.2020 зі змінами та доповненнями, яка наразі регулює обмеження, пов’язані з встановленням карантину, є чинною та не скасована.

У свою чергу, КСУ у вказаному рішенні наголосив, що «обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом – актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України.»

Звернення до суду із вимогою про скасування будь-яких Постанов КМУ можливе виключно протягом строку їх чинності, тобто Постанови КМУ, які регулювали обмеження, пов’язані з встановленням карантину до 22.07.2020 скасувати неможливо.

Також, у разі скасування будь-якої Постанови КМУ судом (адміністративним), такий нормативно-правовий акт втрачає чинність з моменту набрання законної сили таким рішенням суду, тобто в майбутньому та не може розповсюджуватися на правовідносини і обставини, які мали місце до його скасування.

Представники бізнесу не  можуть просити компенсацію за обмеження, які встановлені були Постановами КМУ до 22.07.2020. Якщо КСУ розгляне інше Конституційне подання щодо невідповідності КУ діючої Постанови КМУ №641 і визнає її положення такими, що не відповідають КУ, то у такому разі положення постанови, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ рішення про їх неконституційність. Таке правило позбавляє право бізнесу вимагати будь-яку компенсацію за обмеження, які були у минулому.

Наразі з перевіряючими та поліцією можна вести діалог і переконувати в тому, що такі обмеження є протиправними. У будь-якому випадку, протоколи у таких справах про адміністративні правопорушення направлятимуться до суду для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності. Під час розгляду такої справи судом, обов’язково потрібно вказувати на протиправність обмежень, встановлених Постановами КМУ, а суди, у свою чергу вправі застосувати правову позицію КСУ, викладену у рішенні №10-р/2020 та закрити провадження у справі за відсутністю складу правопорушення.