Новини

Попри перманентну економічну кризу, підсилену пандемією, в період якої відбувається апробація Кодексу України з процедур банкрутства, новий акт підтверджує свою ефективність у більшості процедур. Банкрутство стало динамічнішим, чіткішим, більш прогнозованим. Однак розвиток цього інституту потребуватиме формування єдиної судової практики та корективів норм профільного законодавства, говорять експерти.

Два роки тому галузь врегулювання проблемної заборгованості та інститут банкрутства отримали довгоочікуваний поштовх до розвитку. З 21 жовтня 2019 року почав діяти Кодекс України з процедур банкрутства (КУзПБ), і саме цей акт приніс чимало революційних змін, починаючи від розширення інструментів для реального відновлення платоспроможності боржника.

Перехід на норми КУзПБ

«Звісно ж, будь-який законодавчий акт, тим паче кодифікований, потребує апробування практикою. З питань застосування КУзПБ господарські суди за два роки висловили чимало правових позицій», — зауважує Юрій Моісеєв, радник L.I.Group, арбітражний керуючий.

Наприклад, нагадує пан Юрій, від початку дії КУзПБ подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження. Виняток Прикінцевими та перехідними положеннями передбачено лише для справ, які перебувають на стадії санації. Однак це не скасувало потреби господарським судам вирішувати питання щодо застосування норм матеріального або процесуального права, які діяли в різний час.

Юрій Моісеєв радить звернути увагу на позицію Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду (КГС ВС), сформовану в постанові від 2 червня 2021 року у справі № 904/7905/16 щодо дії Кодексу України з процедур банкрутства в часі. У ній поставало питання про застосування норми статті 42 КУзПБ стосовно визнання недійсними правочинів боржника. На думку КГС ВС, норма про право перевірити на недійсність правочини боржника, укладені за три роки до відкриття процедури банкрутства або в будь-який час після, застосовується до всіх заяв арбітражних керуючих і кредиторів, поданих після початку дії КУзПБ. Темпоральним критерієм її застосування є дата відкриття провадження у справі про банкрутство. Передбачений статтею 42 КУзПБ трирічний строк у будь-якому разі відраховується від дати відкриття провадження у справі про банкрутство. Однак суд зауважив: такий строк з огляду на дату початку дії КУзПБ може повноцінно застосовуватися лише в разі відкриття відповідного провадження після 21 жовтня 2022 року.

ТОП-50 провідних юридичних фірм України, “Юридична практика”