Новини

Останні два тижні вся Україна живе в новій реальності. В абсолютно жорстокій, кривавій реальності, в якій, через війну, розв’язану Російською Федерацією, українцям доводиться самовіддано боротися та захищати свою країну, свою рідну землю, свої домівки… . Мільйони мирних жителів знаходяться в небезпеці та вимушені покидати свої домівки задля порятунку себе, рідних та близьких.

За офіційними даними, оприлюдненими ООН, з початку вторгнення російських військ в Україну понад 1,5 млн людей втекли до сусідніх країн, рятуючись від війни. Більшість біженців шукають порятунку в сусідніх країнах – Польщі, Угорщині, Молдові, Румунії, Словаччині. Слід зазначити, що, наразі, у зв’язку із складною ситуацією в Україні, процедура перетину кордону із вказаними державами максимально спрощена. Разом з тим, розглянемо її більш детально, для уникнення неприємних сюрпризів.

Перш за все, слід пам’ятати, що перетнути кордон України можливо виключно через контрольно-пропускні пункти Державної прикордонної служби України. Перетин кордону поза контрольно-пропускними пунктами суворо заборонено.

У зв’язку із введенням військового стану в Україні, перетин кордону України чоловікам віком від 18 до 60 років – заборонено.

Які документи потрібні?

Для перетину кордону з сусідніми державами зараз не потрібні закордонні паспорт чи віза. Достатньо мати з собою документ, який посвідчує вашу особу. Для дітей, які подорожують з вами, достатньо свідоцтва про народження. Для перетину кордону дитини дозвіл від другого з батьків (батька) наразі не потрібен. Дитина може перетнути кордон також без присутності батьків. У такому випадку, необхідно мати довіреність.

Якщо, перетнувши кордон, ви вирішили звернутися за отриманням додаткового захисту, отримання притулку, вам необхідно ознайомитися з наступною інформацією.

Польща

Наразі громадянам України, після прибуття до Польщі не треба реєструватися у пунктах прийому біженців – рецепційних центрах, а також думати про те, як полагодити формальності. Усім особам, які – втікаючи з України – шукають прихистку в Польщі – не треба побоюватися, якщо йдеться про їх легальне перебування на території РП. Найближчими днями не треба також подавати жодних клопотань до: Управління у справах іноземців / Воєводських управлінь/ Прикордонної служби у пунктах перетину кордону. Те ж стосується громадян України, які проживають у Польщі деякий час, але їхні документи, на підставі яких дозволено проживання, вже недійсні.

07 березня 2022 року, на засіданні Ради міністрів, Польщею було ухвалено спеціальний закон  про допомогу громадянам України у зв’язку з російською агресією проти їхньої країни, який був розроблений у терміновому порядку. Метою цього закону, перш за все, є те, щоб запропонувати щось на зразок нормального життя для всіх тих людей, які приїхали до Польщі.

У вказаному законі було прийнято принцип, згідно з яким перетин кордону під час збройного конфлікту, зареєстрований прикордонниками, дає громадянам України право на законне перебування в Польщі на 18 місяців з можливістю продовження, що, в свою чергу, дасть змогу присвоювати громадянам України номер PESEL.

Отже, українські громадяни, які приїхали до Польщі внаслідок збройного конфлікту у своїй країні, зможуть легально перебувати в Польщі без зайвої бюрократії.

Громадянин України має подати заяву на отримання номера PESEL в комунальному відділенні. У реєстрі PESEL буде введено нову категорію для позначення іноземця – UKR, щоб указати номери PESEL осіб, яким присвоєно номер за особливою процедурою.

Спеціальний закон також містить положення щодо надання соціальної допомоги громадянам України та доступу до ринку праці.

Прийняття вказаного закону відкриє ринок праці для біженців з України. Роботодавець повинен буде лише повідомити в повітове управління праці через спеціальний веб-сайт, що іноземець буде працювати. На це у нього буде 7 днів.

Крім того, для біженців з України існує можливість отримати додаткову фінансову підтримку у вигляді одноразової грошової виплати у розмірі 300 злотих, після належної реєстрації особи.

Угорщина

Ввечері, 24.02.2022, уряд Угорщини прийняв Постанову, якою  встановлює притулок як форму захисту для переважної більшості українців, які втікають із України. Ця форма захисту дещо відрізняється від статусу біженця.

У випадку, коли велика кількість людей одночасно має покинути рідну країну через те, що там розпочата війна, то підстава для урядового рішення не вимагає детального розгляду загрози в кожному конкретному випадку, і такі особи отримують захист в Угорщині майже автоматично.

Цей статус поширюється на осіб, які є громадянами України та втікають із України до Угорщини. Це також стосується тих осіб, хто, хоча і не є громадянином України, але перебувають в Україні на законних підставах (наприклад, на основі українського дозволу на проживання або візи). Тепер вони також отримують захист  Угорщини.

В першу чергу, для отримання права на притулок, потрібно подати прохання про захист Угорщиною. Після цього розпочинається процедура, яка протягом 45 днів проходить інстанції  Національного Відомства у справах іноземців.

Протягом цієї процедури має бути доведено, що особа, яка звертається за захистом,  є громадянином України, або, не будучи громадянином України, проживає в Україні на законних підставах. Найпростіший спосіб це зробити – надати різні документи та ідентифікаційні картки. Однак, важливим є те, щоб захист мали змогу отримати навіть ті, у кого немає відповідних документів. В такому випадку, скоріш за все, процедура слухання займе довший час для більш детального вивчення питання органами, щоб встановити звідки прибула особа.

Наразі, така форма захисту,  як притулок, є чинною впродовж періоду, який Уряд вважатиме як такий, який має підстави для  такої особливої форми захисту. Згідно з нинішнім порядком, Постанова Уряду про притулок як форму для біженців із України, є чинною до першого червня. Однак,  за необхідності, цей період може бути продовжено.

Біженці із України на весь час, доки триває розгляд питання про надання притулку, розміщуються державними органами у центрі прийому (таборі біженців), де їх забезпечують харчуванням та медичною допомогою. Особи, які можуть самі забезпечити собі житло, не мусять розміщуватися в центрі прийому, але, в такому випадку, розмір підтримки для них буде зменшений.

По завершенню процедури, коли особі офіційно надано притулок, вона отримує право на проживання в центрі прийому (таборі біженців), медичну допомогу, освіту для дітей та щомісячну грошову допомогу протягом всього терміну знаходження під захистом.

Для того, щоб особа, яка звернулась за притулком, мала можливість отримати працевлаштування, їй потрібно подати заявку на отримання особливого дозволу на роботу. Така особа також отримує ідентифікаційну картку, яка відрізняється від посвідчення громадянина Угорщини.

Молдова

Компетентним відповідальним органом з вирішення проблем у сфері притулку в Республіці Молдова є Управління з притулку та інтеграції, Бюро з міграції та біженців – окремий орган при Міністерстві внутрішніх справ.

Притулок – правовий інститут, що існує в Республіці Молдова, за допомогою якого держава надає захист іноземцю, визнаючи за ним статус біженця та надаючи гуманітарний, тимчасовий захист чи політичний притулок.

Подати заяву про надання притулку можна на будь-якому пункті пропуску державного кордону в Республіці Молдова. Важливо знати, що заяву про надання притулку можна озвучити усно, у присутності офіцера-прикордонника. Офіцер допоможе заповнити необхідну форму заяви про надання притулку.

Заяву можна подати навіть при відсутності паспорту. Ніхто не має права відмовити в прийняті прохання на притулок.

Після подання заяви про надання притулку, за допомогою працівника Управління з притулку та інтеграції, необхідно буде заповнити анкету з подробицями щодо особистих даних та даних родини, причин прохання притулку, шляху пройденого з країни походження до Республіки Молдова та надати наявні документи.

З моменту подання заяви про надання притулку, особа має право на безоплатну допомогу та консультацію з боку радника з правових питань, представника УВКБ ООН або обраного адвоката (платно).

Після подання заяви, особі роз’яснюються права та обов’язки, видається тимчасове посвідчення особи, яке допоможе ідентифікувати особу протягом всієї процедури набуття статусу біженця в Республіці Молдова. Крім того, особі гарантується, що вона не буде повернута або вислана із країни до остаточного розгляду заяви. Також надається право на безкоштовне розміщення у Центрі розміщення.

Під час розгляду заяви про надання притулку необхідно буде сфотографуватися, пройти дактилоскопічну реєстрацію, медичне обстеження та співбесіду. Заява про надання притулку розглядається в строк від одного місяця до шести місяців, яке може продовжуватись терміном на 1 місяць, але не більше 3-х разів.

Румунія

Іноземні громадяни або громадяни без громадянства отримують доступ до процедури надання притулку з моменту волевиявлення, вираженого в письмовій або усній формі. Заяву про надання притулку може подати будь-який іноземний громадянин, який перебуває на території Румунії або в пункті перетину кордону.

Форма заяви про надання притулку буде заповнена особистими даними, а під час реєстрації необхідно сфотографуватися та надати відбитки пальців. Шукач притулку зобов’язаний подати всі наявні у нього документи, які мають відношення до його/її особистої ситуації, у тому числі його/її паспорт, та отримає натомість тимчасовий документ, що посвідчує особу шукача притулку, виданий Головною імміграційною інспекцією.

До завершення процедури надання притулку заявник має право залишатися на території Румунії та захищений від видворення, екстрадиції, примусового повернення з кордону або з території румунської держави.

У разі повернення шукача притулку/одержувача міжнародної форми захисту в Україну вважається, що він/вона добровільно повернувся під захист органів влади країни походження і з цього моменту допомога, яку надає румунська держава припиниться.

Словаччина

Заяву про надання притулку/міжнародного захисту в Словаччині необхідно подати відразу при в’їзді на територію Словацької Республіки на прикордонному пункті, або якнайшвидше після в’їзду на територію Словацької Республіки у поліцейському відділку. Проте, слід звернути увагу, що не кожен поліцейський відділок наділений повноваженнями приймати такі заяви. Якщо особа вже перебуває на території Словацької республіки, подати заяву про надання притулку можна тільки у Відділі по притулку поліцейського корпусу у Гуменному.

Після того, як особа заявила, що має бажання подати заяву про надання притулку/міжнародного захисту в Словаччині, компетентні офіцери поліції нададуть перекладача, який забезпечуватиме переклад зрозумілою мовою. Співробітники поліції створять короткий запис, куди будуть внесені особисті дані особи, інформацію про маршрут пересування та причини клопотання щодо надання притулку.

З метою перевірки особи, співробітники поліції роблять фото особи, знімають відбитки пальців та вилучають проїзний документ (паспорт) або інший документ, що засвідчує особу (наприклад, внутрішній паспорт, посвідчення водія, свідоцтво про народження). Особа перевіряється у базах даних поліції, а також у загальноєвропейській базі даних Eurodac.

Після вилучення документів, особі надається письмове підтвердження цього факту. Після перевірки їх справжності, документи на час процедури надання притулку зберігатимуться в Центрі затримання іноземних громадян у Медведьові. Після завершення процедури надання притулку особа може подати запит у письмовій формі на те, щоб цей відділ поліції або органи поліції, які вилучили документ, повернули документи.

В подальшому, інформація про подання клопотання про надання притулку надсилається до Управління з питань міграції, яке надалі розглядатиме таку заяву.

Замість вилучених документів, видається тимчасовий документ, що посвідчує особу. Він також необхідний для перевезення до табору для біженців. Потім у таборі для біженців у Гуменному видається так зване посвідчення шукача притулку (біла паперова складна картка з фотографією). Важливо протягом усього розгляду носити це посвідчення із собою та захищати його від втрати чи пошкоджень. Термін дії цього посвідчення, що зазвичай становить 3 місяці.

Слід звернути увагу, що Заява про надання притулку не дає особі права на в’їзд до іншої держави-члена Європейського Союзу або в Шенгенську зону. Протягом процедури надання притулку особа зобов’язана знаходитися на території Словацької Республіки. Якщо Управління з питань міграції дізнається, що особа залишила територію Словацької Республіки, або що особа знаходиться без перепустки за межами табору більше 7 днів, процедуру надання притулку буде зупинено! Однак Словацька Республіка, відповідно до Дублінської постанови, лишатиметься відповідальною за прийняття рішення щодо вашої заяви про надання притулку.