Новини

Як використовують цілком законний ефективний інструмент відстрочення сплати боргів.

Одні підприємства у скрутному фінансовому становищі, як правило, намагаються тимчасово заховатись під “парасольку” процедури банкрутства, інші розпочинають судові війни з кредиторами.

І тільки одиниці знають та використовують цілком законний ефективний інструмент відстрочення сплати боргів – досудову санацію.

Досудова санація – це реальна і законна можливість:

  • відстрочення сплати зобов’язань на необхідний строк (в судовій практиці: від 1 року до 15 років);
  • розстрочення або прощення боргу чи його частини;
  • списання податкової заборгованості, якій більше 3 років;
  • уникнення арештів рахунків та майна;
  • відновлення діяльності підприємства;
  • і ще багато інших переваг, які дають можливість не витрачати кошти, а зосередитись на отриманні прибутку.

Карантинні заходи, які були введені у зв’язку із COVID-19, вкрай негативно вплинули навіть на світові фінансово стійкі компанії, які, здавалось, що ніколи не зможуть похитнутись: Air France, Patek Philippe, Rolex, Zara, Viktoria’s Secret, Flybe, Bershka, Hertz, Nike. З боку іноземних держав надходить значна фінансова допомога таким компаніям в середині держави, або ж вводять мораторій на процедури банкрутства.

В Україні ситуація ідентична: велика кількість компаній зупинили свою діяльність і знаходяться на грані банкрутства. Проте є і ті, хто вчасно зорієнтувався та скористався процедурою досудової санації, серед них:

Дніпропетровський металургійний завод, загальна заборгованість – 1 207 461 399, 34 гривень, строк санації складає 2 роки відстрочки і 1 рік розстрочки боргів;

Харківський тракторний завод, загальна заборгованість –1 423 742 699, 71 грн, строк санації складає 2 роки відстрочки;

Сільськогосподарське підприємство “Колос”, загальна заборгованість – 40 573 582,49 гривень, план санації передбачає погашення боргів протягом 2020-2021 років, на умовах розстрочення;

Вільнянський Молокозавод, загальна заборгованість – 21 685 005,50 гривень, план санації передбачає списання боргів строком на 3 місяці.

На сьогодні зазначені підприємства мають можливість працювати в нормальному режимі, без ризику арешту майна та блокування їхньої діяльності.

Чим регулюється досудова санація?

Досудова санація передбачена в Кодексі України з процедур банкрутств та регулюється всього лише однією статтею – 5-ою. Це означає, що процедура не складна і до неї можливо підготуватись за два-три місяці. Як на мене, скористатись досудовою санацією простіше, ніж відкрити провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи. Також ініціювання даної процедури не є затратним для боржника, оскільки за подання заяви до суду сплачується збір у розмірі 4 540, 00 гривень, що є значно менше на відміну від 76 700, 00 гривень за відкриття справи про банкрутство з урахуванням авансування роботи арбітражного керуючого.

Що потрібно, щоб скористатись досудовою санацією?

Для того, щоб процедуру досудової санації затвердив суд, необхідно рішення засновників боржника про ініціювання процедури досудової санації та згода більшості кредиторів на затвердження плану досудової санації, тому заходи відновлення діяльності підприємства повинні бути реальними і зрозумілими для кредиторів.

Однією із обов’язкових умов для затвердження плану досудової санації є підготовка ліквідаційного аналізу. Дані такого аналізу повинні свідчити про вигідність для кредиторів виконання плану санації порівняно із ліквідаційною процедурою банкрутства. Наразі не визначено жодних вимог до вказаного документу, але здебільшого застосовуються загальні нормативно-правові акти, які регулюють порядок проведення аналізу фінансового-господарського стану товариства.

Також, план санації має передбачати заходи щодо виконання плану санації та нагляду за виконанням плану санації, з метою отримання кредиторами певних гарантій, що процедура дійсно діє, а не є лише спробою ухилення боржника від сплати боргів на певний час.

Кодекс України з процедур банкрутства (КУзПБ) не вимагає призначення арбітражного керуючого на стадії досудової санації, тільки за бажанням кредиторів та боржника, тому всі обов’язки за виконанням плану санації можуть бути покладені на керівника боржника.

Що робити підприємству в досудовій санації?

В процедурі досудової санації боржник має виконувати заходи відновлення платоспроможності, які вказані в плані досудової санації. Від сплати поточних зобов’язань боржник не звільняється, оскільки план досудової санації розповсюджується лише на тих кредиторів, які були внесені до нього, тому зобов’язання, які виникають, боржник має погашати.

Також, за заявою боржника або кредитора суд може припинити процедуру санації у разі порушення виконання плану, тому боржник повинен відповідально ставитись до цього і дійсно вживати заходи для відновлення фінансового стану, оскільки формальний підхід може призвести до дострокового припинення процедури досудової санації.

Враховуючи складний економічний стан в країні, досудова санація – цивілізований спосіб врегулювання відносин з кредиторами, який не тільки вказаний на папері, але й “працює” в дійсності та дозволяє відновити платоспроможність товариства і розрахуватись за існуючими боргами.

БизнесЦензор